неделя, 31 май 2009 г.

Първият в света автомобил в класа Sports Activity Coupé - BMW X6

Новият BMW X6 е първият в света автомобил в класа Sports Activity Coupé. Той съчетава пъргавината, динамиката и атлетичния дизайн на голямото BMW Купе с универсалните възможности и седалките на спортния автомобил. За пореден път BMW разработи изцяло нова автомобилна концепция. Още повече, че BMW X6 прави и две световни премиери : системата Dynamic Performance Control (предлага се като стандартно оборудване) и първият V8 бензинов двигател с Twin Turbo и високопрецизен инжекцион – най-ефективният в своя клас двигател.


Ултимативната класика - BMW 635CSi

Част 1

Част 2

Част 3

Автомобилът на старо - BMW 5 E34


Много мъже желаят техният автомобил да притежава едновременно бързина, агресивна външност и в същото време да предлага комфорт и функционалност. Съгласете се, че това съчетание се среща сравнително рядко, но все пак има изключения. Стане ли дума за марката BMW, независимо за кой модел, няма начин да се пропуснат понятия като динамика, скорост, агресия и т.н. Баварският колос отдавна е доказал, че е един от лидерите в създаването на “резачки” от различен калибър. В случая с “петицата” иде реч за солиден седан с четири врати, който просто няма как да не изглежда “злобно”. Настъпите ли педала на газта докрай, “петицата” би могла да покачи доста нивото на адреналин в кръвта. Неслучайно доскоро този автомобил бе визитната картичка на т. нар. “мутри”. Въпреки недотам приятния имидж, третото поколение на баварската серия 5 с вътрешнозаводски индекс E34) е популярна лимузина на нашенския пазар за употребявани автомобили. Мнението на повечето специалисти е, че моделът, произвеждан от 1988 до 1995 година, представлява надежден, стилен и сравнително функционален спортен седан. Цената му също е в рамките на приличието, въпреки че с поддръжката нещата не стоят точно така. “Петицата” никога не е претендирала за признанието “the best”, но това в никакъв случай не намалява достойнствата є. Моделът отдавна е в раздела “употребявани автомобили”, но и до днес си остава една от най-добрите алтернативи в този клас. Естествено и той си има недостатъци, за които потенциалният купувач би следвало да знае. А дали те са повече от положителните качества, всеки трябва да прецени сам.

Каросерията

на петата серия на BMW притежава непоклатима антикорозионна защита. Всички панели са добре укрепени, което е особено важно при евентуален удар. Ръждата обхваща най-бързо ауспухната система, което е и основна причина за честата є смяна. Багажното пространство е доста голямо, но салонът не предлага безграничен комфорт, въпреки че изглежда просторен. Все пак зависи какви са изискванията на купувача и дали отдава предпочитания на удобствата или спортните изживявания.

Двигатели

Мнозина смятат баварските шестцилиндрови редови двигатели за най-добрите в света. Именно те са най-удачни за тежичкото купе и донякъде обезсмислят съществуването на четирицилиндрови модификации в моделната гама. Особено сполучливи са вариантите, внедрени в производство в средата на 1990 година. Те са снабдени с по четири клапана на цилиндър, което повишава мощността на 150 и 192 к.с. респективно за версиите 520i и 525i. Тези мотори са белязани с фабричен индекс М50, а заради специфичната си форма са познати в разговорния език като “плочи”. Баварецът се среща и с четирицилиндров агрегат (518i), който обаче се оказва слабичък. Освен, че осигурява посредствена динамика, 1.8-литровият мотор не харчи по-малко, а и поддръжката му в никакъв случай не е по-евтина. Дизеловите варианти са сравнително лесни за обслужване, като по-удачен е 525 tds. При другия “дизелак” 525 td често се получава разхерметизиране на съединенията за охладителна течност, намиращи се между радиатора и цилиндровата глава. Внимание заслужават “петиците” с индекс Х. Перманентното задвижване на четирите колела върши чудна работа през зимата, особено като се има предвид, че автомобилите с марка BMW са с класическо задно предаване. Към днешен ден обаче покупката на BMW 525iX не е оправдана. Вериантът е произведен в ограничена серия и трудно се намират резервни части.

За почитатели на марката със съответния финансов ресурс са предназначени V8-версиите 535i и 540i. Те са надеждни, но също са свързани с доста разходи по текущото сервизиране. Най-наточените версии, традиционно за марката, са с обозначение “М”. Специалистите съветват ако не сте маниак на тема скорост, да не прибягвате до този вариант. Прекалено скъп е за поддръжка и не се заблуждавайте, че досега е каран от пенсионер или жена. На повечето подобни екземпляри просто им е взета “душицата”.Най-рядко срещаният вариант на “петицата” е “расовата бегачка” Alpina B10 Biturbo. Ако успеете да намерите подобен екземпляр ще можете да ускорявате от 0 до 100 за не повече от 5 секунди. Подобен автомобил не може да бъде поддържан в България.

Допълнителни възли и агрегати

Проблемите с “петицата” идват от прекалено многото електроника. Докато бордкомпютърът, например, работи, всичко е наред, създава удобства и се чувствате щастлив от информацията която получавате. Дефектира ли обаче (което не е рядко срещано явление, особено при по-старите екземпляри) започват големите неприятности - грешна информация към инжекциона, честа и безразборна смяна на оборотите, трудно палене и т.н. Ремонтът му е много скъп, а и не винаги е успешен. Алтернативата е да се смени с нов, което няма да е по джоба на всеки. Освен този недостатък трябва да се отбележат и прекалено честите проблеми с водната помпа. В общи линии това са най-сериозните недостатъци, свързани с най-много главоболия и средства. Към по-незначителните минуси на модела се числи честото запушване на клапана на капачката, затваряща охладителната течност в системата. Вследствие на това налягането се увеличава и са възможни спуквания най-вече на гумените съединения.

Окачването на “петицата” е изключително здраво и надеждно, особено за нашите пътища. Най-бързо се износват втулките на кормилните щанги. Също така се разбиват “чашките”, за които се залавят предните амортисьори в горната си част. Спирачната система е без забележки. При моделите, произведени преди 1991 година се срещат дефекти в алтернатора. Проблемът започва с лек шум, който постепенно се усилва и е следствие от разбит лагер на ремъчната ролка. При модификациите с четирицилиндров двигател липсва термична защита в гнездото на акумулатора, което е причина за по-бързото му изтощаване, но това едва ли може да се нарече недостатък. Друг фабричен недъг е опасното (при удар) разположение на резервоара. Често се срещат и различни проблеми в предните и задни светлини, но те се отстраняват лесно и едва ли ще са причина да не си купите “петицата”.

Цена

Моделът Е34 се радва на доволно голямо търсене и респективно държи прилична цена, а обезценяването му е сравнително малко. Факт е, че производството на Е34 приключи преди 10 години, а на пазара за употребявани автомобили читави екземпляри рядко се срещат под 5 000 лв. Това говори достатъчно за здравината и надеждността му, но обслужването му и резервните части са по-скъпи от средното за класа ниво.
mobile.bg

Георги Танев пропусна и стартовете във Валенсия


Георги Танев не взе участие в поредното състезание от Световния шампионат за туристически автомобили , като този път той не стартира в Испания.Основната причина за това е неразбирателство с италианските партньори на Petrol GT Racing и невъзможността им да изпълнят ангажиментите си спрямо българския състезател . Нека само припомним какво каза самия Танев ,след като пропусна старта във Франция преди две седмици -
„В Мароко отпаднах още в началото на второто състезание заради това, че колата ми остана без спирачки - обясни пилотът на Petrol GT Racing за онлайн изданието на в. "Труд". - После разбрах, че на стартовата решетка е изтекла спирачната течност от апаратите, а механиците са успели да сменят само единия спирачен апарат. Като допълнение към това се появи и дефект в едната полуоска, а пораженията от удара в предпазната стена се оказаха доста по-сериозни, отколкото смятахме. До последно се надявах механиците да оправят колата, но вече изпуснахме и последния срок."
nakolela.blogspot.com

петък, 29 май 2009 г.

BMW 6 Series


-

An all-new 6-Series (E63) was introduced in 2003, filling the hole in the lineup left since the end of the 8-Series' production. Based on the underpinnings of the E60, the new 6-Series was introduced with a 4.4 L 325 hp (242 kW) V8 engine for the 645Ci. In 2004, a more affordable inline six-cylinder engine was introduced in the 630i. This was soon followed by a convertible model (the E64), the first 6-Series with a removable top. Soon after its introduction, the 645Ci was replaced by the 650i, with a larger displacement (4.8 L) and 360 hp (270 kW). The range-topping M6 arrived in late 2005, using the same V10 engine as the M5, with 507 PS (373 kW). In 2007 the 635d (Twin Turbo 3.0L Diesel) was introduced with 290 bhp (220 kW) and 430 ft·lbf (580 N·m) which comprehensively outguns the 630i with the added bonus of 41mpg, the 635d Convertible (released shortly afterwards) was described by Autocar as "the best 6-series of the lot."

2004-2005 645Ci - 4.4 L V8, 333 hp (248 kW).
2004-2005 645Ci Convertible - 4.4 L V8, 333 hp (248 kW).
2005- 630i- 3.0 L I6, 254 hp (189 kW).
2006- 650i - 4.8 L V8, 367 hp (274 kW).
2006- 650i Convertible - 4.8 L V8, 367 hp (274 kW).
2007- M6 - 5.0 L V10, 507 hp (378 kW).
2007- M6 Convertible - 5.0 L V10, 507 hp (378 kW).
2007- 635d- 3.0 L Twin Turbo Diesel I6, 290 hp (220 kW).
2007- 635d Convertible- 3.0 L Twin Turbo Diesel I6, 290 hp (220 kW).
2008/9- 635i- 3.0 L Twin Turbo I6, 306 hp (228 kW).

BMW 7 Series Design

from on .

четвъртък, 28 май 2009 г.

вторник, 26 май 2009 г.

Автомобилът на старо- BMW 3-та серия



+ Първокласна изработка, много култивирани мотори, отличен автомобил с превъзходно управление
- Малко стеснено пространство, мизерно серийно оборудване

История на модела

12/90 Представяне на третата генерация на модела (E36), мотори от 100 до 192 к.с.

1/92 Представяне на Coupe като 318is (140 к.с.) или 320i, или 325i

9/92 Нов M3 Coupe с 3.0 литров 6-цилиндров мотор с 286 к.с.

6/94 Представяне на серията 3 compact, в началото само с един двигател с 102 к.с.

8/94 Нов 318tds (90 к.с.), 318ti compact (140 к.с.) М3 лимузина

6/95 Представяне на комби версията touring и на 323i с 2.5 литров двигател с 170 к.с.

4/98 Представяне на четвъртата генерация (E46)
1/99 Нов 316i с 105 к.с.

4/99 Смяна на модела при Coupe

9/99 Нов 330d (комън рейл дизел) с 184 к.с., комби модел touring

4/00 Смяна на модела при Cabrio

6/01 Смяна на модела при compact

9/01 Фейслифт, променени фарове и брони

Неговата сила е в многообразието - който не намира нищо в гамата "3", няма да го намери никъде.

Търсите лимузина от класически тип?Да не е много раздута, комфортна, но в никакъв случай тромава? BMW има такива в програмата, с 4 врати, комби, купе, кабрио, както и малко скъсена, компакт, със задница тип Голф. Последният се появи на пазара през 94 г., когато Е 36 беше в разцвета си. С по стари от 94 г. екземпляри трябва да се внимава не само заради напредналата им възраст, изработката в някои отношения беше не особено добра. По-новите представители на Е 36 са изключително солидни, а представения през 98 г. наследник Е 46 се оказа предпазен от по-големи проблеми в качеството.

BMW серия 3 е класа сам по себе си, високопрецизен в управлението. На високо ниво е и гамата на двигателите. Започва с 1.6 литров със 100 к.с. чак до М3 с 360 к.с. Най-висок пазарен дял имат 4-цилиндровите, т.е. 316i и 318i, но истинското удоволствие идва с 6-цилиндровите мотори, значи от 320i нагоре. Тяхната култивираност може да служи за пример, без да развиват прекомерна жажда. За сметка на това модата на пестеливите дизели с директно впръскване беше дълго загърбвана от BMW и чак представения през 98 г. 320d се причислява към TDI генерацията.

По отношение на оборудването в салона Баварците не са особено разточителни. Например електрическите стъкла бяха дълго време серийни само в топ-версиите, а за задните врати това важи и до днес. Най-важното за приятелите на шофирането обаче си е на борда, добрите седалки. Те са твърди и придържат тялото здраво. Обемът на багажника, както при лимузината така и при комбито, е средностатистически за този клас.

Добро класиране в краштестовете се подразбираше още за Е 36, а Е 46 беше подобрен в това отношение, което не се изразява само в нарастващия брой въздушни възглавници. Еърбегът за шофьора е серия от септември 92 г., а от 95 г. - и за втория пътник отпред.

Една от лошите страни на "Тройката" е цената й. Особено Е 46 се търгува много скъпо, което ще се промени чак след представянето на неговия наследник. Разходите след покупката се движат в предвидими рамки.

Решението за избора между Е 36 и актуалния Е 46 зависи от парите. Важното е да се търси кола в оригинално състояние, защото BMW 3 често е обект на мародерски Тюнинг - експерименти.
Най - често срещани повреди:

Мотор (91-93 г.г.) скъсани ангренажни ремъци, гарнитури, пропускащи масло, прекъснати бензиноводи, дефектно турбо при дизела
До 10/92 лошо поведение на автомобила при движение в права посока,
Дефектиращи термостати (при бензиновите)
Проблеми със запалването (до 98 г.), мокри свещи (до 2000 г.), индикатора за горивото (до 98 г.), централното заключване, акумулаторите ( при 4-цилиндровите), калпави кабели и имобилайзери.
test-drive.automedia.bg

BMW E46 M3 Review - Click here for more free videos

понеделник, 25 май 2009 г.

събота, 23 май 2009 г.

Автомобилът за голф - БМВ 5-та серия ГТ

5 Series GT (Gran Turismo) е перфектния автомобил за всеки себеуважаващ се голфър - това е нещо средно между огромна лимузина, комби и "четириврато" купе, при това хечбек. Идеята на този автомобил е да предложи на купувачите в премиум-сегмента невиждана досега гъвгавост на интериора. И много простор и функционалност.Новото BMW е дълго почти 5 метра (само 9 см по-малко от актуалната 7-а серия) и е високо точно 1555 мм(с около 13 см по-ниско от Х6). На задната седалка Серия-5 GT предлага място колкото една "седмица", а пространствтото над главите отзад е като при Х5.Производствения автомобил не се разлиачва много от концепцията. На пръв поглед огледалата за обратно виждане ни правят впечетление, че са уголемени. Продажбите се очкава да започват през октомври 2009г.









Грандиозна тъпотия и далавери вещаят нов ужас по пътищата

Тъй като в последните дни се шуми страхотно около построяването на автомобилен завод край Ловеч решихме да ви покажем нагледно как се представят китайските превеозни средства в краштестовете . Освен крадения дизайн и абсурдните твърдения за качество азиатските представители поставят абсолютен отрицателен рекорд в тестовете за сигурност , като получават средно между 0 и 1 звезди от възможните 5 .Автомобилостроенето е сложна и отговорна работа и изисква години упорит труд ,милиарди инвестирани в тестове и нови технологии и адекватно и навременно ноухау. В цялата еуфория и радостните емоции за разкриването на работни места много хора пропуснаха да си зададат няколко жизнено важни въпроса , а именно - защо след като сме членки и представители на континета произвеждащ най-масово качествени автомобили за целия свят ние приехме инвеститор от Китай ,а не от Европа ; защо отново искаме да затвърдим облика си на туземци и отцепници в европейския съюз ; защо сами си създаваме предпоставки за продължаването и нарастването на черната статистика по пътищата ; защо такава инвестиция не е свързана с националния интерес ,а със сделки под масата и мафиотски структури . На тези въпроси си отговорете сами докато гледате следните видео материали и си помислете искате ли да бъдете /вие или вашите деца/ в някои от тези автомобили :








вторник, 19 май 2009 г.

Хаман доработи БМВ 7-ма серия - Hamann BMW 7

Тунинг пакет за BMW 730d:
-от 245 на 290 коня
-4.4 см по ниско окачване
-2х2 ауспухови изпускателни тръби
-22 инчови колела
-спойлери и престилки








Видео - моделната гама на Хаман за тази година

събота, 16 май 2009 г.

Браво на Владо Арабаджиев - контузен стана втори във Франция

Въпреки контузията която има /счупен пръст/ българската надежда за пробив във Формула 1 Владимир Арабаджиев зае второто място в първото за сезона състезание от Интернешънъл Формула Мастър /International Formula Master/ в По /Франция/ . Владо имаше известни проблеми в квалификацията , но успя в последния момент да заеме 3-то място ,а преди броени минути финишира втори в състезанието след едно изключително каране . Браво на Арабаджиев , пожелаваме му успехи и в останалите състезания от надпреварата в Интернешънъл Формула Мастър

четвъртък, 14 май 2009 г.

БМВ събор 2009

От създаването си през 2002-ра година, БМВ Клуб България играе водеща роля сред автомобилните общности в страната и е пример за подражание с организацията и темпото си на развитие. Тазгодишния национален събор е още една крачка към разширяване и утвърждаване на БМВ Клуб България като равноправен член на БМВ Клуб Европа.

Осмият национален БМВ събор се проведе в гр. Калоянов на писта „Дракон” на 1 и 2 май 2009г. Присъстващите гости да надхвърлиха миналогодишния брой от 5000 фенове на баварските автомобили . В програмата за тазгодишният събор бяха включени състезание за време тип „TIME ATTACK”, драг състезание на 400м и дрифт шоу. Наградният фонд е осигурен от БМВ клуб България и водещи компании в автомобилния бранш.





вторник, 12 май 2009 г.

BMW 7 - the ultimate driving machine

Величествен отпред, мощен отзад - BMW Серия 7 Седан е автомобил, който излъчва увереност. Голямата бъбрековидна решетка подчертава внушителното присъствие на новата „седмица”, а забележителните непрекъснати странични линии от предния капак до багажника са причината силуетът й да изглежда по-издължен. Дръжките на вратите са монтирани така, че да не нарушават непрекъснатата линия на профила, което придава на автомобила несравнимо излъчване дори през нощта.

петък, 8 май 2009 г.

BMW


Баварските моторни заводи АД или съкратено БМВ е немска компания един от основните производители на автомобили и мотори. Компанията участва активно в моторните спортове като Формула 1, Шампионата за туристически автомобили и др.
BMW е компания, основана от Карл Фридрих Рап през октомври 1913 г. в Мюнхен, като първоначално се занимава с производството на двигатели на самолети. Създадената тогава бяло-синя кръгла емблема на BMW се използва и до днес. Съгласно общоприетата грешка тя представлява стилизирано изображение на самолетна перка. Всъщност обаче фигурата е свързана по форма и цветове с баварското знаме.

През 1913 г. в северната част на Мюнхен Карл Рап и Густав Ото, син на изобретателя на двигателя с вътрешно горене Николас Август Ото, създали две малки фирми за самолетни двигатели. Започващата Първа световна война веднага предизвикала порой от поръчки. Затова Рап и Ото решили да се обединят в един авиационен завод. Така в Мюнхен възникнала компанията за самолетни двигатели, която на 21.07.1917 г. била регистрирана под името Баварски моторни эаводи (Bayerische Motoren Werke - BMW). За директор на фабриката бил назначен предприемчивият Франц-Йозеф Поп.

През 1916 г. компанията сключва договор за производство на двигатели V12 за Австро-Унгария. Нуждаейки се от финансиране, Рап получава подкрепата на Камило Кастильони и Макс Фриц и компанията е преустроена в Bayerische Motoren Werke GmbH. През 1917 г. Рап напуска и компанията е поета от австриеца Франц Йозеф Поп, като през 1918 г.е преименувана на BMW AG.

След края на Първата световна война производството на самолети в Германия е забранено и BMW се преориентира към производство на влакови спирачки.


През 1923 г. BMW конструира първия си мотоциклет R32, с обем 500cm3 и въздушно охлаждане.

През 1927 г. започва производството на леката кола Dixi по лиценз на Вартбург (Automobilwerk Eisenach). Dixi става първият автомобил на BMW.

В близките години BMW разширява производтвото си, като произвежда 6-цилиндрови спортни коли и седани. Произвеждат 327 купе и кабрио и 328 роудстър, както и 335 - луксозен седан.

Мотоциклетите на BMW, и по-специално R12 и R75 са широко използвани от моторизираните подразделения на Германската армия. Самолетите също използват BMW 801,един от най-мощните за времето си самолетни двигатели. Над 30000 са били произведени до 1945.

Заводите на BMW са сериозно бомбандирани обекти в края на войната. Тези в източна Германия са превзети от съветския съюз а завода в Мюнхен е напълно унищожен.

BMW е с репутацията на производител на луксозни автомобили от висок клас, които се отличават със своя спортен дух, динамичност, прецизно управление и мощни двигатели. При това моделите им са задължително или със задно предаване или пълноприводни (4x4). Текущата моделна гама на BMW е започната да се изгражда през 60-те години на 20 век с представянето на серията 02, като текущите моделни означения са въведени през 70-те години. Отделните моделни семейства се наричат "серия" и се означават с една цифра. Първоначално е представена BMW 5та Серия - нормален семеен седан, последвана от BMW 3та Серия (компактен семеен автомобил) и BMW 7ма Серия (луксозен седан). Обикновено всеки модел е означен с три цифри и една или няколко букви (пример 325iX) - първата от цифрите е свързана с принадлежността на автомобила към дадена серия (в примера 3-та серия), следващите две - с обема на двигателя, а буквите показват типа на гориво и други специфики. Изключение пратят автомобилите разработвани от спортното поделение на BMW - BMW Motorsport, които са означавани с буквата M и цифра на серията която представляват (пример BMW M3). По-късно са въведени и моделите от сериите Z (roadster) и X (джип), чиито означения също представляват изключение от стандартното правило.